Nos, elkészült a faanyagvédelmi szakvélemény. Nem örülünk neki, nagyon nem.
Már az úriember, aki magát a vizsgálatot végezte, is erősen hümmögött, de azt nem gondoltam volna, hogy az lesz az eredmény, hogy jó pár gerenda cserére szorul. Ez természetesen a gyakorlatban azt jelenti, hogy az összes.
Tény, hogy durva korhadások és rágások vannak néhol, esetenként 6-8cm mélyen. A szakértő szerint neki lehetne állni bárdolni és kezelni, de annyira sok anyagot kellene leszedni, hogy nem maradna elég keresztmetszet. A tetőszerkezetben is sok a rágás és korhadás, de az valamivel azért jobb állapotban van. Persze mivel a tetőszerkezet a fagerendákra van ráácsolva, ezért gerendát csak úgy lehet cserélni, hogy tetőt is.
Úgy tűnik, hogy már annak idején is használt gerendákat építettek be a házba, vannak erre utaló korhadásnyomok, illetve a gerendák végein oldalt is van csap, nem csak fent, ahol a tető szarufa becsatlakozik.
Itt tartunk most. Ennek a blognak nem témája az egésznek az érzelmi oldala, de tény, hogy a francba kívántuk az egész házvételt és felújítást, pedig még nem kezdtünk el igazán semmit.
Szóval most azt próbáljuk kitalálni, hogy mi legyen a tetővel meg a födémmel. Nézegetem a szeglemezes rácsos tartós technológiát, mert annál nem kell külön födém, a tartók közvetlenül a koszorúra vagy szelemenre fekszenek fel. Azon az áron, hogy nincs padlástér.
A másik megoldás az ácsolt tető, ott is csak az jön szóba, hogy a födémet a tetőszerkezet alsó síkja alkotja. Arra egészen biztosan nem lesz pénz, hogy födémet is és tetőt is csináltassunk.
Hogy a bejegyzés címére visszatérjek: csak akkor vegyetek fafödémes régi házat, ha tüzetesen átvizsgáltattátok az összes faszerkezetet szakértővel, vagy eleve tervben van a régi rossz szerkezetek cseréje.
A mi kockaházunk vasbetongerendás, a főfalakba 3 és 5 méteres nyílást szeretnék.Így viszont a főfalak kiváltása miatt fogok sok pénzt költeni. Nézd a jó oldalát, ha leszeded a födémet, legalább a főfalakhoz bátrabban nyúlhatsz.
VálaszTörlésKitartás! :(
VálaszTörlés